Realitní univerzita: Patero dobrého makléře

Odhalte zásadní rozdílový prvek Vaší transakce

Opravdu dobrý makléř umí být poradcem Vašeho životního stylu. Na straně jedné zná zákonitosti realitního trhu a dokáže jako investiční odborník zhodnocovat Váš majetek, na straně druhé rozumí trendům bydlení a chápe Váš vkus. Ví rovněž, jak vyjednávat, a nečiní mu obtíže zajistit bezpečnost Vaší realitní transakce.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Proti této optice si postavte makléře-MALÍŘE, který při prodeji nemovitosti nejdříve maluje vysokou cenu, ale později při nezájmu kupujících tu a tam utrousí poznámku o potřebě snížit cenu. Nebo si povšimněte makléře-PORTÝRA, který se při vlastních prohlídkách nemovitosti zaměřuje na informaci typu, kde je kuchyň a kde ložnice, a nakonec, pokud vše dopadne jak má, zajistí s menším chaosem vklad do katastru nemovitostí.

Co to pro Vás znamená? Když dva různí makléři dělají totéž, není to nikdy totéž. Při odlišném pojetí práce makléřů nelze očekávat, že dosáhnou stejného výsledku.V jednom případě Vás po skončení transakce čeká úleva, že jste pro vlastní prodej udělali maximum, v druhém případě úleva, že to máte za sebou. A v tom je přece velký rozdíl…

1. Znalost trhu

Pro vlastní rozhodování o konkrétní nemovitosti Vám nestačí vědět, že ceny nemovitosti klesají. Podstatnější jsou pro Vás informace o aktuálním vývoji trhu pro konkrétní lokalitu, konkrétní typ a charakter nemovitosti. Dále potřebujete znát preference kupujících, vědět co a proč chtějí. Teprve potom zjistíte, že různé nemovitosti jsou různě žádané, některých je přebytek a jiných kupodivu i nedostatek. Dobrý makléř musí umět tyto trendy správně interpretovat, aby mohl o ně opírat svá doporučení pro Vás.

2. Finanční gramotnost

Prodej i koupě nemovitosti jsou transakcí, při níž dochází k obchodu s celou nebo významnou částí Vašeho majetku. Některé transakce Vám vložené  prostředky  mohou v případě Vaší potřeby vrátit, u jiných to může být téměř vyloučené. Dobrý makléř umí vyhodnotit finanční dopad Vašeho počínání.

3. Kreativita a praktické zkušenosti

Když si nemovitost pořizujete, zákonitě sníte. Když naopak nemovitost prodáváte, máte přání získat za ní spoustu finančních prostředků. Na realitnm trhu je ale obtížné si plnit všechny sny a přání. Dobrý makléř by proto měl být kreativní a využívat své praktické zkušenosti s různými rekonstrukcemi nebo úpravami interierů a exteriérů, aby byl schopen nabídnout řešení, které se Vašim představám nejvíce přiblíží.

4. Jednání a vyjednávání

Při koupi nebo prodeji zpravidla potkáváte relativně velké množství lidí. Často jsou komunikativní a zahlcují Vás všemožnými informacemi. Dobrý makléř musí zvládat kouzlo komunikace, což ale neznamená, že neustále mluví, ale umí naslouchat a argumentovat. Při vyjednávání dokáže předvídat a analyzovat situaci protistrany. Ti nejlepší dokáží být úspěšnými mediátory i v situacích, kdy se Váš pohled od pohledu protistrany zásadně liší a oni přesto zvládnou oba tyto pohledy sblížit v souladu s Vašimi požadavky.

5. Banky, právo a daně

Jakmile se pro vlastní realizaci transakce rozhodnete, očekáváte, že proběhne bez problémů. Na místě přitom není bezstarostnost, kdy nevěnujete pozornost tomu, co podepisujete, ale a ani přílišná upjatost, kdy si najmete právníka, který Vám ke každé smlouvě dokáže napsat stránku připomínek, které jsou pro druhou stranu nepřijatelné. Dobrý makléř Vám zajistí průchodné řešení odpovídající praxi v realitním oboru, ať už se týká právních, bankovních nebo daňových otázek. Zajištění bezpečnosti transakce oceníte zejména v situacích, které jsou emočně nebo časově napjaté.

Čím více o trhu víte, tím výhodnější realitní transakce můžete realizovat