Realitní univerzita: Makléř

Kdy se Vám makléř vyplatí?

Pokud prodáváte nemovitost a zvažujete makléře, tak zpravidla proto, že očekáváte, že jeho služby Vám zajistí především vyšší výnos, než kdybyste prodávali sami. Samozřejmě nechcete platit provizi v případě, že byste stejného výnosu dosáhli i bez makléře.

Sedmero, kde prodávající nejčastěji selhávají?

Rekonstruovali jste někdy svůj byt? Prodávali auto? Není asi činnosti, do které by se člověk nemohl pustit sám. Jen ale opakované zkušenosti, které posbíráte, Vám řeknou, kde čekají nástrahy:

  1. Prodej v žádoucím časovém horizontu
  2. Nastavení správné ceny
  3. Neznalost, jak připravit nemovitost na prodej
  4. Přilákání kupujících, neví, jak s nimi správně komunikovat
  5. Papírování a administrace prodeje
  6. Pomoc kupujícím při získávání hypotéčního úvěru
  7. Nedostatek času pokrýt řádně všechny aspekty prodeje

Věříte-li, že dosažení určité prodejní ceny je otázkou náhody, nebo ji lze jednoduše odvodit od Vašich pořizovacích nákladů, případně od ceny, za kterou prodal Váš soused, pak makléře nepotřebujete. Pokud si připustíte, že dobrý prodej je soubor promyšlených kroků, které musí mít svoji posloupnost, pak také rozumíte tomu, že provize makléři může být nákladem, který se Vám vrátí. Podmínkou je ovšem skutečně profesionální přístup k prodeji nemovitosti, což  vyžaduje odborné zajištění činností, jako jsou vytvoření autentické pozice nemovitosti na trhu, způsob její prezentace kupujícím a vyjednávání podmínek prodeje. Právě tyto činnosti totiž rozhodují o skutečné prodejní ceně nemovitosti.

Čím více o trhu víte, tím výhodnější realitní transakce můžete realizovat