Příběh jednoho letenského domu Na Výšinách 6

12/03/2018

Dům Na Výšinách 6 umístěný v srdci Letné je poutavým secesním dědictvím, neboť přináší bydlení nejen v překrásném domě se stylově čistým interiérem, ale i kus historie Prahy z doby před první republikou.

Fasáda domu nikdy nebyla do současnosti zatížena barevnými nátěry, díky čemuž si nese svůj historický pískovcový odstín, který doplňují nádherné originální secesní reliéfy s ornamenty.

Původní stavitel domu

Dům v roce 1906 navrhl známý pražský architekt Rudolf Schindler, který později společně se svou rodinou obýval první patro, přičemž ostatní části domu pronajímal.

Známý mecenáš a architekt Rudolf Schindler byl sportovně zapálenou osobou, mimo jiné se podílel se na rozvoji českého olympijského hnutí. Nejvíce je ale jeho jméno spojeno se záchranou pražské fotbalové Sparty. V roce 1906 dosáhly dluhy Sparty částky 25.000 korun, na klub byl uvalen konkurz a ocitl se na prahu svého rozpuštění. A právě zde pomohl architekt Rudolf Schindler, který se celým svým jměním zaručil za dluhy klubu (více se o této události můžete dočíst na stránkách současné fotbalové Sparty, ZDE).

Doba stavby domu

Dům byl postaven v době, kdy Praha měla polovinu dnešního počtu obyvatel, obyčejný pokojík v okrajových čtvrtích Prahy, jako byl Smíchov, se pronajímal za 100 korun/rok, zatímco luxusně zařízený žižkovský byt 3kk stál až 700 korun/rok. Rohlík jste pořídili za 4 haléře, slepici za 1,5 koruny, dělník bral 1200 korun/rok, zatímco lékař 2000 a ředitel školy 6000 korun/rok.

 Nadčasová hodnota domu

V každodenním shonu pravděpodobně nemáme šanci si to uvědomovat, ale Praha je dnes neobyčejně atraktivní místo pro život. Má svou historii, dynamicky se rozvíjí, zůstává kulturně i sociálně vstřícná. Celosvětově patří mezi nejbezpečnější a nejnavštěvovanější města.

Díky tomu nemovitosti v srdci Prahy skrývají v sobě nemalou hodnotu se zajímavým potenciálem. Ve srovnání s řadou evropských velkoměst jsou pražské historické nemovitosti cenově nedoceněné. Existuje předpoklad, že ceny původních a citlivě renovovaných nemovitostí s poutavou historií Prahy výhledově porostou.

Měsíčník realitního blogu

Fields marked with an * are required

Bhouse v Home&Garden TV

Tereza Michalová jako jediný český makléř provádí Prahou diváky amerického populárního pořadu LIVE HERE, BUY THIS.

Sledujte nás

Návrat na hlavní stránku blogu ZDE.

Koncept BlueHOUSE odráží naše zkušenosti s realitním trhem, které jsme získali při transakcích s vlastním majetkem. Snažíme se nabízet výjimečnou kvalitu služeb na složitém českém realitním trhu. Naší vizitkou jsou nemovitosti, které prodáváme.