Příběh jednoho letenského domu Na Výšinách 6

12/03/2018

Dům Na Výšinách 6 umístěný v srdci Letné je poutavým secesním dědictvím, neboť přináší bydlení nejen v překrásném domě se stylově čistým interiérem, ale i kus historie Prahy z doby před první republikou.

Fasáda domu nikdy nebyla do současnosti zatížena barevnými nátěry, díky čemuž si nese svůj historický pískovcový odstín, který doplňují nádherné originální secesní reliéfy s ornamenty.

Původní stavitel domu

Dům v roce 1906 navrhl známý pražský architekt Rudolf Schindler, který později společně se svou rodinou obýval první patro, přičemž ostatní části domu pronajímal.

Známý mecenáš a architekt Rudolf Schindler byl sportovně zapálenou osobou, mimo jiné se podílel se na rozvoji českého olympijského hnutí. Nejvíce je ale jeho jméno spojeno se záchranou pražské fotbalové Sparty. V roce 1906 dosáhly dluhy Sparty částky 25.000 korun, na klub byl uvalen konkurz a ocitl se na prahu svého rozpuštění. A právě zde pomohl architekt Rudolf Schindler, který se celým svým jměním zaručil za dluhy klubu (více se o této události můžete dočíst na stránkách současné fotbalové Sparty, ZDE).

Doba stavby domu

Dům byl postaven v době, kdy Praha měla polovinu dnešního počtu obyvatel, obyčejný pokojík v okrajových čtvrtích Prahy, jako byl Smíchov, se pronajímal za 100 korun/rok, zatímco luxusně zařízený žižkovský byt 3kk stál až 700 korun/rok. Rohlík jste pořídili za 4 haléře, slepici za 1,5 koruny, dělník bral 1200 korun/rok, zatímco lékař 2000 a ředitel školy 6000 korun/rok.

 Nadčasová hodnota domu

V každodenním shonu pravděpodobně nemáme šanci si to uvědomovat, ale Praha je dnes neobyčejně atraktivní místo pro život. Má svou historii, dynamicky se rozvíjí, zůstává kulturně i sociálně vstřícná. Celosvětově patří mezi nejbezpečnější a nejnavštěvovanější města.

Díky tomu nemovitosti v srdci Prahy skrývají v sobě nemalou hodnotu se zajímavým potenciálem. Ve srovnání s řadou evropských velkoměst jsou pražské historické nemovitosti cenově nedoceněné. Existuje předpoklad, že ceny původních a citlivě renovovaných nemovitostí s poutavou historií Prahy výhledově porostou.

Měsíčník realitního blogu

Nebyla nalezena žádná pole.

Sledujte nás

Bhouse v Home&Garden TV

Tereza Michalová jako jediný český makléř provádí Prahou diváky amerického populárního pořadu LIVE HERE, BUY THIS.

Návrat na hlavní stránku blogu ZDE.

Koncept BlueHOUSE odráží naše zkušenosti s realitním trhem, které jsme získali při transakcích s vlastním majetkem. Snažíme se nabízet výjimečnou kvalitu služeb na složitém českém realitním trhu. Naší vizitkou jsou nemovitosti, které prodáváme.