Okouzlující magie stojí za rozvojem pražské Letné

18/04/2018

Letná je dnes jednou z nejrychleji se rozvíjejících pražských čtvrtí s množstvím útulných kaváren, netradičních obchodů a dalších míst, která stojí za to obdivovat.

Hemží se to zde ulicemi s příznačnými názvy Umělecká, Sochařská, Kamenická, Keramická  nebo Malířská. Je zde sídlo proslulé Akademie výtvarných umění, pár kroků od ní se nachází Národní galerie ve Veletržním paláci. Mezi starousedlíky v poslední dekádě přibyla i řada bohémsky či umělecky založených lidí, kteří k půvabu čtvrti přidali značnou dávku hipsterského šarmu a kreativity.

ZDENĚK SÝKORA, umělec evropského významu
Každý zná vyhlášenou Národní galerii, ale málokdo silně vnímá například 4 odvětrávací komíny Letenského tunelu, které Zdeněk Sýkora v roce 1969 obložil černobílou mozaikou a které jsou jeho nejznámějším uměleckým dílem.
Narodil se sice v Čechách, ale svými obrazy, plastikami i grafikou se stal už v šedesátých letech umělcem evropským. Zdeněk Sýkora již na začátku šedesátých let jako jeden z prvních na světě zapojil do přípravy uměleckého díla počítač. Ačkoli pracoval se systémy, programy nebo náhodností, zůstal malířem: originálním způsobem se zabýval tvary, barvami a jejich vzájemnými vztahy.

Síla historie

Svým postavením je Letná zosobněním tradiční pražské čtvrti, jejíž historie sahá až do 11. století ke králi Vratislavu II, díky čemuž se může pochlubit neopakovatelnou architekturou. Její kouzlo dokresluje bezprostřední blízkost odpočinkových zón Letenské pláně a Stromovky.

Letná jako čtvrť historická i hipsterská. Právě tak vidí tuto tradiční čtvrť oficiální turistický portál Prahy: „Nepřehlédnutelný kopec mezi Holešovicemi a Hradčany zůstává největší nezastavěnou plochou v centru Prahy; jeho část pokrývá jeden z největších pražských parků. Ale dnešní Letná nabízí více než jen příjemnou procházku městskou zelení. Je především svébytnou čtvrtí, kudy, někdy i doslova, kráčely dějiny a zanechaly za sebou mnoho zajímavých stop.“ Více ZDE.

Historie ovlivňuje současnost, ta dnes začíná definovat budoucnost. Město je a má být živý organismus. Přijdou nové projekty. Jeden takový možný je na obrázku níže. Jedná se o luxusní hotel, který má vyrůst hned vedle stadionu pražské fotbalové Sparty a výjezdu z tunelu Blanka.

Měsíčník realitního blogu

Nebyla nalezena žádná pole.

Sledujte nás

Bhouse v Home&Garden TV

Tereza Michalová jako jediný český makléř provádí Prahou diváky amerického populárního pořadu LIVE HERE, BUY THIS.

Návrat na hlavní stránku blogu ZDE.

Koncept BlueHOUSE odráží naše zkušenosti s realitním trhem, které jsme získali při transakcích s vlastním majetkem. Snažíme se nabízet výjimečnou kvalitu služeb na složitém českém realitním trhu. Naší vizitkou jsou nemovitosti, které prodáváme.