Malá & velká renovace jednoho secesního domu v Písku

24/08/2021

Představujeme projekt renovace secesního domu z Písku. Jde o stavbu, která započala v roce 1914 a byla dokončena v roce 1917. Dům tedy sloužil více než 100 let, přičemž v průběhu času nedoznal velkých změn. Básník by řekl, že je božím přikázáním, aby si svoji duši uchoval i nadále.

Historie nás učí přítomnosti

Možná je to banální, ale je to právě ta historie, která je na domě nejvíce fascinující a okouzlující. Připomeňme, že rok 1917 byl rokem, kdy se narodil třeba Pavel Tigrid, Indira Gándhí nebo J. F. Kennedy. Dobu stavby tehdy navíc orámovala první světová válka, vlastní kolaudace proběhla ještě před vznikem Československa za doby císaře pána, rozumí se Karla I.

Dům působí dodnes jako dobře vykonané dílo, má vůni, kterou by mu mnohé novostavby mohly závidět. Chce se říci, že dodnes by v něm šlo bydlet, nicméně pokud měl být jeho celý prostorový potenciál řádně naplněn, stala se renovace domu absolutní nutností. Tady bohužel platí, že otevřete-li Pandořinu skřínku renovace s cílem nabídnout moderní bydlení, musíte zákonitě skončit v téměř totálním procesu rekonstrukce.

Netřeba zvláště popisovat nejrůznější bourací práce nebo důraz na odvlhčení původních sklepních místností. Z estetického hlediska stojí spíše za zmínku, že dům se bude nadále honosit špaletovými okny nebo kombinovat původní secesní a novou stylovou dlažbu. Položeny v něm budou nové dřevěné podlahy, byť někde si výjimečně zachová původní velmi kvalitní repasované parkety, zároveň dostane repliky původních dřevěných dveří nebo elegantně osobité koupelny s černými bateriemi. Škarohlíd by řekl, že černé baterie nejsou secesním prvkem a má pravdu. Jenže renovace nemusí nezbytně přinášet jen strohý muzejní přístup, ale může občas nadchnout i novodobým designovým prvkem.

Vše je to však zatím hudba budoucnosti, neboť renovace je zatím jen v plném proudu. Tvůrčí fáze teprve přijde.

Stavební povolení z roku 1914 je popravdě historickou listinou se vším všudy.
2 patro, oškrábané původní omítky. 
Střecha byla opravovaná v roce 2005, ale stavební normy v kombinaci s uspořádáním bytů si vyžádaly zcela nový krov, a tedy i střechu.
Nové příčky nebo dozdívky přinesou domu větší komfort bydlení.
Velké kouzlo mají přízemní prostory domu. 
Hluboké výkopy až pod základovou desku domu byly jedním z řady nezbytných kroků pro odstranění vlhkosti v jeho spodních částech.
Odstraňování odpadu je na tomto typu staveb nekonečný proces.

Měsíčník realitního blogu

Nebyla nalezena žádná pole.

Sledujte nás

Bhouse v Home&Garden TV

Tereza Michalová jako jediný český makléř provádí Prahou diváky amerického populárního pořadu LIVE HERE, BUY THIS.

Návrat na hlavní stránku blogu ZDE.

Koncept BlueHOUSE odráží naše zkušenosti s realitním trhem, které jsme získali při transakcích s vlastním majetkem. Snažíme se nabízet výjimečnou kvalitu služeb na složitém českém realitním trhu. Naší vizitkou jsou nemovitosti, které prodáváme.