Karty do škol: Bill Gates a Warren Buffett hrají Bridge

29/09/2021

„Když venku prší, dají se dělat jen dvě věci a já karty nehraji.“ řekla v 19. století jedna šarmantní francouzská spisovatelka. Jestli si s tímto přístupem vystačila celý život, pak bůh jí obdivuj. Karty nemusí být pro každého, nicméně jejich hraní může být osobitou školou pro život jako takový.

Bridge. Vedle Pokeru nejpopulárnější karetní hra. Olympijským výborem uznávaná jako sport, ne však Evropským soudním dvorem. Vedle podnikatelských celebrit Billa Gatese a Warrena Buffetta ji hrají třeba Martina Navrátilová, v minulosti také Margaret Thacher nebo Mahátma Gándhí. 
Poznámka: O pravidlech Bridge si můžete krátce počíst v závěru textu, ale o nich toto povídání není, ani je znát nemusíte. Postačí jen skromné nadšení pro hry. Ostatně tento text vznikl právě díky lehkému povyražení během epidemie COVID-19, která původní občasnou karetní radost spojenou s popíjením dobrého vína do pozdních nočních hodin přenesla na online platformu. 

V čem spočívá kouzlo karet

Náš život můžeme chápat jako sled nejrůznějších situací, na které můžeme nebo musíme reagovat. Nabízejí šanci volby a vedou k bezpočtu rozhodnutí, které nás posouvají dál. Karty jsou formou hry, která nám může tyto situace simulovat, pro někoho zábavným a pro jiné možná nudným způsobem. Logicky v nich lze najít poučení, návyky, dovednosti a zkušenosti pro běžné činnosti. Heslo v nadpisu „Karty do škol“ je záměrně nadsázka, zároveň to však poukazuje na jednu velkou slabost společenského systému celoživotního vzdělávání. Ve školách nabíráme vědomosti, zoufale málo se je však učíme prakticky používat, popravdě řečeno „vůbec si nehrajeme“ a karty tam raději dokonce zakážeme.

Stabilita je velký omyl, změny jsou živel

V životě milujeme stabilitu a máme tendenci věřit, že co jednou zafungovalo, může fungovat rovněž v budoucnosti. Ideálně napořád. Jenže všechno nelze vyhrát. Ani ve hře, ani v životě. Favorité vždycky někdy prohrají, co se zdá jisté, často se ukáže být velmi nejisté. Na tomhle obyčejném poznání postavili svůj business sázkové kanceláře. Co je ale důležité, jestliže jisté je nejisté, pak nemožné může být i možné. Karty jsou skvělým nástrojem, jak to rozpoznat. Pomůže to v jiných hrách, sportech a nejvíce právě v životě samém.

Fenomén Bridge

Jsou knihy a pak je bible. Jsou auta a pak je Aston Martin. Jsou karty a pak je Bridge. James Bond by řekl, že když venku prší a budete hrát prší, máte o zábavu postaráno sotva na hodinu. S Bridgem a sklenkou protřepaného, ale nemíchaného Martini by ovšem lehce ztratil pojem o čase a na svůdnou Bond girl zapomněl.

Bridge je fenomén. Jeho historie sahá do 17 století, velký rozmach zaznamenal zejména v anglofonních zemích koncem 19 století, o hře bylo napsáno spousta moudrých knih. Ne nadarmo mu propadli třeba Bill Gates a Warren Buffett, ikony amerického businessu. Slavný je výrok posledně jmenováno pro CBC News v roce 2008, kdy žertovně prohodil „Když hraji Bridge a půjde kolem nahá žena, nevšimnu si ji“. Kdyby francouzská spisovatelka 19. století mohla tuhle reportáž vidět v televizi, pravděpodobně by notně zalapala po dechu a možná ještě přitom zčervenala. Rozumí se vztekem, nikoliv studem.

Inspirace pro podnikatele

Pomazané hlavy říkají, že Bridge, stejně jako investování, zahrnuje dodržování promyšlené strategie. Občasné ztráty jsou nevyhnutelné, ale úspěch nakonec mají ti, kteří mají disciplínu a chytrý plán. „Někdy správná hra vede k neúspěchu, někdy výběr akcií ze správných důvodů vede ke ztrátě.“

„Přístup a strategie jsou velmi podobné v tom, že shromažďujete všechny informace, které můžete, a pak s nimi pracujete podle toho, jak se věci vyvíjejí.“ říká Buffett. Bridge také dokáže mnoho naučit, pokud jde o týmovou práci a podnikání: „V bridgi je nutné se chovat způsobem, který z partnera dostane to nejlepší. A v podnikání se budete chovat tak, abyste získali to nejlepší z vašich manažerů a zaměstnanců.“

Čím je Bridge tak přitažlivý

Hra má trvalý spád a napětí. Na jejím počátku dvě dvojice soutěží o právo stanovit si závazek, poté se hraje o to, zda dvojice s vyšším závazkem ho dokáže obhájit. Druhá dvojice tomu brání. Splnění závazku první dvojici přináší body, jeho nesplnění dává body soupeřům. Díky promyšlenému systému bodování je v každém okamžiku o co hrát. To znamená, že se vyplatí deklarování vysokých závazků, naopak nesplněné závazky mohou být krutě penalizovány. Dobrý hráč tak ví, že jedna promarněná šance ho může stát všechno, druhou už dostat nemusí. V praxi může být blízko vítězství, soupeř zdánlivě na kolenou, a přesto může prohrát. Dramatické chvilky umocňuje všudypřítomný předvídatelný konec hry, a to buď počtem rozdání nebo dosažením určitého bodového výsledku. Je v tom tedy vždy jasně viditelná výzva, zapojit musíte svoji logiku, paměť, hledáte řešení, přičemž zvolit můžete strategii obranou, útočnou, riskovat, blufovat, prostě všechno, co Vás napadne.

Když v Bridgi prohráváte o 1000 bodů, všechno se zdá být skoro ztraceno, optikou tenisu prohráváte 0:5 ve třetím setu. Když o 2ooo bodů, pak soupeř má ještě matchball. Když to ani v této situaci soupeři zadarmo dát nechcete, pak věřte, že tu cestu k vítězství občas najdete. Smáznout manko 1810 bodů, resp. vyhrát 2400+560 bodů poslední hrou se ale samozřejmě nepodaří každý den.
Pro znalce hry: v tomto rozdání jsme měli se spoluhráčem relativně vyrovnané karty, 21 bodů oproti 19 bodům soupeře, který bidoval 4♠, přesto dokázali vyhrát velký Slam (všechny štychy), a to s 10 vlastními body (AQJ654, Q942, ♣J85) a 11 body spoluhráče (108, ♠Q65, AJ1072, ♣A92). Protivník vynesl na úvod pikové eso, pak už bylo jen příznivou souhrou okolností, že král od srdcí a trumfů byl na správné straně stolu + červené srdce byly po 2 rozhozené a soupeř 2 tahy (štychy) před koncem ve stresu finále hry odmazal pikového krále (držel si trefy = neudělal nic špatně, resp. standardní výnosy ho převedly k porážce).

Karetní nebo životní filosofie?

Na karty, stejně jako na život, se nedíváme optikou jedné hry nebo situace. Je to série her nebo životních situací, které definují náš charakter a to, jak si v nich stojíme. Jakou inspiraci si z karet můžeme odnést? Co nám odhalí hraní Bridge?

Štěstí potřebuje pomoc

Žádná hra není jen o štěstí. Člověk musí hrát s kartami, které dostane do ruky. Někdy přijdou dobré, jindy špatné. Dobrý hráč se nepozná podle toho, jak hraje se skvělými kartami, ale s těmi, které jsou špatné, případně takové všelijaké. Když hledá a najde cestu z potíží, může budit dojem, že má štěstí. On však jen trpělivě čeká na svoji příležitost.

Bez porážek nepřijdou ta pravá vítězství

Všechno se vyhrát nedá, porážky přijdou vždycky. A jsou dokonce prospěšné. Chytrému hráči ukazují, jaké chyby dělá a jaké změny v jeho hře by byly potřebné. Nemluvě o získaném poznání, že prohrát se dá rovněž s výbornými kartami, díky čemuž zpravidla rychle pochopí, že na výhru občas postačí mizerné karty.

Na platformě Trickster si můžete poměřit své schopnosti s ostatními hráči prostřednictvím různých žebříčků. Ty poměří například Vaši % úspěšnost počtu vyhraných her, pokud odehrajete minimální počet her. Pro jeden den 7, pro týden 20 a pro měsíc 50 her (pozor 1 hra zde představuje větší počet rozdání). Logicky víte, že při větším počtu her je 100% nemožných. Řekněme, že se po určité krátké době dostanete na 40%. Hrajete a časem se přiblížíte k 50-60%. Úroveň 70% vypadá jako nedostižná. Zkoušíte různé strategie, občas překonáte 60%, ale není to ono. Úpěnlivá snaha vyhrát se ukáže jako cesta do pekel. A tak začnete hrát více na pohodu, učíte se z proher a některé prohry rádi přijmete. Občas máte pocit, že 70% je na dosah, ale okolnosti  nejsou příznivé. A pak v momentě, kdy to vůbec nečekáte, najednou prolomíte hranice, kterých chcete dosáhnout. Zároveň si uvědomíte, že je to jen pověstných 5 minut slávy. 

Risk se vyplácí, vyžaduje ale úvahu

Karty jsou skvělým nástrojem, jak se naučit pracovat s rizikem, tedy stavem, kdy všechno není známé. Rozvíjí nejen schopnost odstraňovat prvek nejistoty, ale hlavně ukáží, že riziko má odlišnou váhu v různých situacích. Hráče naučí, že některá rizika vlastně nejsou rizika nebo že v určitých situacích je třeba karty položit. A také, že když do vybraných věcí nepůjde, tak prostě vyhrát ani nemůže.

Z každého z nás vyzařují hodnoty a vzorce chování

Ke každé hře, jakékoliv karty nevyjímaje, patří emoce. Člověk jako lidská bytost má přirozenou tendenci se soustřeďovat na své vlastní emoce. Kdo chce vyhrávat (obstát), musí se pokorně soustředit na své okolí, jak hrají ostatní, jak se chovají v určitých situacích. Poznání a pochopení protihráče (spoluhráče), jejich hodnot a vzorců chování vede bystrého jedince k uvážlivým reakcím, navíc automaticky snižuje stres z vlastního konání.

Úspěch se dostaví zdánlivě nepozorovaně

Vzhledem k tomu, že karty jsou pokaždé rozdané jinak, nelze si úspěch úplně naplánovat. Když je ale hráč na správné cestě a hraje dobře, má šanci, že se mu pak úspěch v určitý okamžik přihodí. Přehnaná snaha pokaždé uspět často vede k tomu, že prohraje nejen hry, co vyhrát nemůže, ale přeceněním svých schopností udělá chyby i ve hrách, které by vyhrát šly.

Člověk je hravý tvor

Spousta lidí říká, že karty nehraje a jejich děti už vůbec ne. Když ale vidí, že stačí brknout na jednu strunu a děti hrají celý večer, možná pochopí, proč mobilní aplikace válcují volný čas nastupujících generací. A také proč sázkové kanceláře u dospělých bez obtíží roztáčejí miliardové obraty. Prší, kanasta, žolíky, mariáš, poker, lora. Existuje nepřeberné množství her a vlastně by nemuselo jít ani o karty. Všechno to funguje na stejném principu. Pointa je ve hře samé, proto lze provokovat tvrzením, že koho karty nebaví, možná jen zatím neobjevil pro sebe tu správnou hru. Karty mohou být různě náročné na paměť, představivost, strategické uvažování, kombinace, ale ty hlavní atributy úspěchu ještě častěji leží v samotném přístupu ke hře, charakteru osobnosti, chtělo by se dokonce říci, v individuálních životních postojích. Tak tedy hodně štěstí. Ve hře i životě!

Na internetu lze nalézt bezpočet stránek s pravidly, analýzami a herními platformami o Bridgi. Uvedený popis slouží jen k ilustraci základních rysů pravidel s cílem nabídnout lepší srozumitelnost celého textu. Kdo chce hrát Bridge, potřebuje ještě vnímat systém bodování, který dodává vlastní hře potřebný třaskavý náboj. 

Měsíčník realitního blogu

Nebyla nalezena žádná pole.

Sledujte nás

Bhouse v Home&Garden TV

Tereza Michalová jako jediný český makléř provádí Prahou diváky amerického populárního pořadu LIVE HERE, BUY THIS.

Návrat na hlavní stránku blogu ZDE.

Koncept BlueHOUSE odráží naše zkušenosti s realitním trhem, které jsme získali při transakcích s vlastním majetkem. Snažíme se nabízet výjimečnou kvalitu služeb na složitém českém realitním trhu. Naší vizitkou jsou nemovitosti, které prodáváme.